Etykiety

16 grudnia 2010

Współpraca międzyregionalna

Idea związków bliźnich narodziła się w powojennej Europie (po II wojnie światowej). Europa poszukiwała różnych rozwiązań by przezwyciężyć trudności. Najlepszym rozwiązaniem okazało się jednoczenie sił. Ostatnie lata przyniosły dużo zmian nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowej i Wschodniej. Mimo istniejących wielu podziałów, wspólna jest przyszłość. Wspólne dziedzictwo kulturowe, cywilizacja europejska oraz jej wartości takie jak: wolność, prawa człowieka oraz solidarność stanowią dobre fundamenty związków bliźnich.
      Specyfika takich związków polega na bezpośrednim zaangażowaniu mieszkańców gminy, organizacji i stowarzyszeń lokalnych – klubów, szkół, domów kultury itp. Natomiast zasadą tych kontaktów jest stworzenie przez władzę miasta formalnych podstaw współpracy i przyjaznego klimatu do ich rozwoju. Rola władz ogranicza się jednak tylko do oficjalnych umów i wizyt, które potem stanowią tylko fundament podtrzymujący formalne więzi.
Początkiem olsztyńskich kontaktów bliźnich były wyjazdy grup młodzieżowych, wyjazdy stażowe lekarzy, nauczycieli, radnych, zespołów folklorystycznych, rzemieślników. Do Olsztyna z miast partnerskich przyjeżdżały i przyjeżdżają przedstawiciele lokalnych władz, grupy młodzieży, zespoły artystyczne jak i również Święty Mikołaj z Laponii[1].
   Miasta w województwie Warmińsko-Mazurskiem prowadzą współpracę z miastami partnerskimi na Ukrainie. Aktywną współpracę prowadzą na podstawie podpisanych porozumień: Miasto Olsztyn i Miasto Łuck, Giżycko i Dębno.
 Natomiast na zasadach współpracy niesformalizowanej współdziałają następujące regiony: Powiat Olsztyn – Włodzimierz Wołyński, Powiat Ostródzki – Kowel, Miasto Elbląg – Tarnopol. W 2005 r. doszło do poszerzenia współpracy w płaszczyźnie działań na zasadach niesformalizowanych, ponieważ taką współpracę obok wyżej wymienionych regionów zaczęli prowadzić również: Banie Mazurskie – Szkło, Węgorzewo – Jaworów.

1. Współpraca Olsztyna z Łuckiem

Łuck – jedno z najstarszych miast na Wołyniu, powstało na wzgórzu między Styrem
i jego dopływem Głuszec. W 1432 r. Łuck otrzymał prawa miasta. W 1975 r. znajdował się w zaborze rosyjskim. Od 20 lat XX w. Należał do Polski i był ośrodkiem administracyjnym województwa wołyńskiego  oraz ważnym ośrodkiem handlu. Od 1945-1991 miasto w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej.
Łuck liczy około 217 tys. mieszkańców. Umowę o współpracy z Olsztynem podpisano 1 grudnia 1997 r. a jej intencją było utrzymywać stałe wędzi pomiędzy miastami, umożliwianie wymiany mieszkańców we wszystkich dziedzinach. Nawiązano kontakty gospodarcze między Warmińsko-Mazurską Agencją Rozwoju Regionalnego a Agencją Rozwoju Regionalnego „Wołyń”. Kontakty nawiązało również Olsztyńskie Koło Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia ze Stowarzyszeniem Kultury Polskiej na Wołyniu. Miasto Olsztyn wraz z Kołem Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia, co roku kolonie dla dzieci polskich z Łucka. W 2004 r. organizowano wyjazd byłych mieszkańców Wołynia  do Łucka połączony z rocznicą obchodów Niepodległości Ukrainy.
Co roku są również organizowane zawody  sportowe pomięły młodzieżą z miast partnerskich Olsztyna co sprzyja rozwojowi szerszych kontaktów partnerskich. Do Olsztyna, co roku na „Lato Koncertowe” przyjeżdża chór młodzieżowy z Lucka[2].

 2. Współpraca Elbląga z Tarnopolem

Tarnopol, Ternopil, nazwa miasta pochodzi od słów teren i pole, co łączy się
w Ternopol. Miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru). 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w 2. połowie XIV w. Zniszczona w XIV w. przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana
J. Tarnowskiego, który w 1540 uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 r. stolica województwa.
W 1945 włączony do Ukraińskiej SRR. Od 1991 w granicach niepodległej Ukrainy. Duży ośrodek przemysłowy. Węzeł kolejowy i drogowy. Port lotniczy. Zabytki: cerkiew (XVI w.), kościół i klasztor Dominikanów (XVIII w.). Zamek Tarnowskich i Potockich (połowa XVI, XVIII w., gruntownie przebudowany XIX w.). Umowę o partnerstwie obu miast podpisano w 1992 roku. Współpraca Elbląga i Tarnopola odbywa się na płaszczyźnie wymiany doświadczeń z zakresu funkcjonowania gospodarki komunalnej, współpracy gospodarczej i kulturalnej[3]
.

 3. Współpraca Kętrzyna z Włodzimierzem Wołyńskim

         O dawnej wielkości miasta świadczą unikalne zabytki historii i architektury jakie przetrwały do dziś.  Wśród nich:
Sobór Wniebowzięcia Matki Bożej - zbudowany w roku 1157-1160. Do dni obecnych zachowała się w bardzo dobrym stanie, unikalna i jedyna tego rodzaju religijna budowla na terytorium Ukrainy - Cerkiew rotunda Pw. Św. Wasyla. Bliżej centrum, przyciąga wzrok Sobór Bożego Narodzenia (1718-1755) i Kościół Joachima i Anny (zbudowany w 1752 roku). W odległości 5 km od miasta położony jest żeński Zimnenski Swiętogórski Klasztor-jeden z najstarszych na Ukrainie (1001 rok). Ukraina szczyci się historią unikalnego starego miasta, które jest bogate nie tylko poprzez zabytki historii i archeologii, ale także architektury, znanych działaczy różnych epok, wywodzących się z miasta i okolicy: Jozafat Kuńcewicz, Omelian Dwernycki, Aleksander Cynkałowski, Arsen Riczyński, Agatangel Krymski, Mikołaj Rokicki, Eugeniusz Bobko, Olena Chochoł, Juchym Bunda, męczennik Arsen Macijewycz i inni.
Współpracę miast rozpoczęła decyzja   Rady Miejskiej w Kętrzynie o podjęciu uchwały w sprawie zawarcia umowy partnerskiej z miastem Włodzimierz Wołyński na Ukrainie 24 czerwca 2004 r. Umowa o partnerskiej współpracy podpisana została 12 listopada 2004 roku w Kętrzynie. Współpraca odbywa się w następujących dziedzinach: oświata, kultura, sport, turystyka i wypoczynki, gospodarka, wymiany doświadczeń samorządów obu miast, a także integracji mniejszości narodowych. Współpraca w obszarze oświaty i kultury odbywa się  poprzez: wymianę doświadczeń kulturalnych, wymianę grup młodzieżowych, wymianę osiągnięć w dziedzinie malarstwa, plastyki, fotografii i muzyki.
5 stycznia 2005 r. przebywała w partnerskim mieście Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie delegacja miasta Kętrzyna: Zbigniew Homza i Marek Mielniczek – przedstawiciele Zarządu Związku Ukraińców w Polsce oraz pracownik Urzędu Miasta- Katarzyna Ejmont - Ułasewicz. Celem wyjazdu było przekazanie darów od mieszkańców Kętrzyna, przedsiębiorców oraz wszystkich ludzi dobrej woli dzieciom z miasta Włodzimierz Wołyński. Odbyło się to w ramach akcji pomocy zorganizowanej z inicjatywy Burmistrza Miasta Kętrzyna przy współpracy członków Związku Ukraińców w Polsce Oddział Olsztyn i Koło w Kętrzynie. Dary delegacja przekazała uczniom Szkoły z Internatem Dla Dzieci Głuchoniemych oraz dzieciom z Domu Dziecka.  Natomiast 21 maja 2005r - Kolejną wizytę we Włodzimierzu Wołyńskim złożyła delegacja Kętrzyna: Krzysztof HećmanBurmistrz Miasta Kętrzyn, Helena SzymkiewiczRadna Rady Miejskiej i Andrzej Degórski Prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętrzynie. Przedstawiciele Miasta Kętrzyn uczestniczyli w Forum Europejskim organizowanym przez gospodarzy. Było to spotkanie przedstawicieli miast, z którymi Włodzimierz Wołyński utrzymuje przyjazne kontakty i z którymi ma podpisane umowy o partnerskiej współpracy. Podczas Forum Burmistrz Miasta Kętrzyn – Krzysztof Hećman i Zastępca Mera Włodzimierza Wołyńskiego – Mikołaj Weremczuk uroczyście podpisali porozumienie o partnerskiej współpracy pomiędzy miastami. Przypieczętowana została obustronna wola społeczności miast Włodzimierza Wołyńskiego i Kętrzyna do wzajemnego współdziałania i pogłębiania przyjaźni.               
29 lipca – 1 sierpnia 2005 r. delegacja Miasta Kętrzyn przebywała we Włodzimierzu Wołyńskim na zaproszenie władz administracyjnych tego miasta. Miasto Kętrzyn reprezentowali: Zbigniew Nowak - Przewodniczący Rady Miasta, Urszula Baraniecka – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Jerzy KoniuszewskiMarek Mielniczek i Zenon Hałak – Członkowie Zarządu Związku Ukraińców w Polsce. Delegacja wzięła udział w obchodach Dni Miasta i Festiwalu „Włodzimierz 2005”. W czasie festiwalowego koncertu we Włodzimierzu Wołyńskim wystąpiła także kętrzyńska grupa rockowa Laos. Podczas wizyty w partnerskim mieście na ręce dyrektora Szkoły Dla Dzieci Głuchoniemych we Włodzimierzu Wołyńskim delegacja przekazała dary w ramach akcji pomocy Ukrainie w postaci sprzętu sportowego wartości tysiąca dolarów. Delegacja, 30 lipca przebywała także na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, gdzie odwiedziła grób patrona miasta Wojciecha Kętrzyńskiego, na którym złożono kwiaty oraz wykonano dokumentację fotograficzną. Zwiedzono też nowootwarty cmentarz Orląt[4]. – Radny Rady Miasta,
Współpraca pomiędzy Jaworem i Węgorzewem została zapoczątkowana w 1995 r. 1 czerwca 1996 r. umowę o współpracy podpisały władzę stron. Współpraca polega przede wszystkim na wymianie kulturalnej zespołów tanecznych i muzycznych[5].
           


[1] Zob. materiały o miastach partnerskich Olsztyna Urząd Miasta Olsztyn z dnia  07.01. 2008.
[2] Zob. tamże.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz