Podjęłam się próby napisania artykułu nt. wpływu zaszłości historycznych na kształt współczesnych stosunków polsko-ukraińskich. Aczkolwiek jestem zdania, iż w danym momencie strony nie są w stanie dojść do jednej historycznej prawdy, ponieważ zagadnienie to nadal budzi wiele kontrowersji, a wydarzenia te dotyczące tych niechlubnych wydarzeń u wielu osób wywołują negatywne wspomnienia. Impulsem do podjęcia tematu niniejszego artykułu stał się fakt, iż nad współczesnymi polsko-ukraińskimi stosunkami nadal ciąży przeszłość historyczna. Aktorzy sceny politycznej na Ukrainie i w Polsce mając na uwadze rozwój dobrosąsiedzkiej przyjaźni, starają się wykazać racjonalizmem i pragmatyzmem w tych stosunkach. Czy jednak wykorzystują one wszystkie możliwości rozwijania takiej współpracy? I czy zaszłości historyczne nie stanowią tutaj przeszkody w procesie nawiązywania partnerstwa strategicznego?
W procesie pogłębiania partnerskich stosunków między Polską a Ukrainą współcześni badacze niejednokrotnie zwracają się ku historii stosunków między państwami, szukając przyczyn, które były przeszkodą polsko-ukraińskiego pojednania. Dość często można usłyszeć, że dla prawdziwego pojednania polsko-ukraińskiego potrzebna jest jedyna prawda historyczna. W tym miejscu należałoby zadać sobie kolejne pytanie czy oba narody są gotowi na jedyną prawdę historyczną, i czy nie mamy tutaj doczyniania z istnieniem dwóch prawd, prawdy polsko-ukraińskiej i ukraińsko-polskiej? Wspólną prawdą pozostają słowa Józefa Piłsudskiego – Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy, a wolnej Ukrainy bez wolnej Polski.(...)
Na progu XXI w. przed Ukrainą i Polską stoi wyzwanie wybaczenia zaszłości historycznych, otwartości na dalszą współpracę droga kształtowania partnerstwa strategicznego. Głównym zadaniem dla państw zalicza się pogłębianie stosunków międzyludzkich, a przede wszystkim wspólne dążenie ku historycznemu pojednaniu. W tej sprawie niejednokrotnie zostały podjęte działania na szczeblu państwowym. Przykładem na to były wspólne oświadczenia przedstawicieli obu państw oraz wspólne uroczystości z okazji 60 rocznicy tragedii na Wołyniu, otwarcia cmentarza Orląt Lwowskich, oraz upamiętnienia ukraińskich miejsc pamięci w Polsce (...).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz